Jaké hodinky použít na běh???
Tak tuto otázku si snad položil asi každý, kdo jednou začínal běhat. Tento článek nebude ani o tom jaké hodinky použít na běh, ani nějaká recenze hodinek. Těchto článků a videi je spousta. Já se zaměřím hlavně na mé zkušenosti a vývoj toho jaké hodinky jsem používal při běhu. Je spousta lidí, co běhají bez hodinek i mobilu (jen tak pro radost). A pak je ta druhá skupina, která nevyběhne, pokud na ruce nemá hodinky s GPS, nebo mobil v kapse. Ta druhá skupina je myslím v této době daleko početnější. Pokud nenasdílí aktivitu na Facebook, Instagram a jiné sociální sítě, je to jako by vlastně neběželi. Další jsou takoví, co po běhu sedí hodiny u grafů a hodnotí jak běželi. Každému vyhovuje něco trochu jiného.
SIGMA PC 25.11
Když jsem začal běhat, šel jsem poprvé kolem naší malé přehrady (2 km). Při prvním rádoby běhu jsem málem umřel. Na sobě jsem měl klasicky jako každý tenisky (tehdy z LIDLU), kraťasy a bavlněné tričko. V kapse mobil a v něm spuštěná aplikace Endomondo (ta už od roku 2021 je zrušená). Po nějaké době jsem si položil otázku, jaké hodinky použít na běh??? Na internetu jsem se dočetl, že správný běžec, což jsem si myslel, že jsem, musí běhat a sledovat svoji tepovou frekvenci. Šel jsem tedy do obchodu se sportovním vybavení a koupil své první sportovní hodinky SIGMA PC 25.11. Byl jsem nadšený a ještě v ten den vyběhl. Jakmile jsem vyběhl, po chvíli hodinky začaly pípat jak zděšené. Svítilo na nich 178HR 😊. To se opakovalo u každého běhu. Vždy jsem musel přejít do chůze jinak bych přišel o plíce. Nejvíce mi u SIGMA PC 25.11 vadilo to, že jsem zapínal mobil pro záznam trasy a hodinky. Průměrný tep jsem ručně přepisoval do Endomonda. Prostě opruz.
TOMTOM RUNNER 2 Cardio
Nastal čas změny. Opět jsem koukal po internetu a hledal nějaké hodinky s GPS. Volba padla na TOMTOM RUNNER 2 Cardio. Měly i v sobě optické měření tepovky. Huráááá, vše vyřešeno. TomTom Runner 2 Cardio mi vyhovovaly velice dlouho. Záznam trasy, tepová frekvence, viděl jsem jakým tempem běžím, prostě značka „ideál“. V té době jsem pomalu začínal hledat někoho, kdo by se mnou občas vyběhl. Narazil jsem na běžeckou skupinu přímo v mém rodném městě Český Těšín. Po dlouhém odhodlávání jsem dorazil na společný trénink. Byl jsem členy ujištěn, že se běhá pomalu a u toho se kecá. Tak jsme vyběhli, po 5 min jsem už nebyl schopen komunikace, zmohl jsem se tak na ANO NE 😊. Naštěstí na mě vždy počkali a já sotva doběhl tak se běželo dál. Jsem rád, že jsem se nenechal odradit a na společné tréninky chodil dál, týden jsem se vždy vzpamatovával, abych do neděle byl fit.
Garmin Forerunner 735XT
Ve skupině skoro všichni členové měli hodinky od Garminu, kde na Garmin Connectu byla vytvořena skupina a všichni tam sdíleli své tréninky a plnili různé běžecké výzvy. To se mi líbilo a začal jsem se koukat po nějakých hodinkách od Garminu. Vybíral jsem docela dlouho, až Garmin vydal svůj nový model hodinek Garmin Forerunner 735XT. Asi půl roku od jejich vydání, jsem rozbil prasátko a tento model si pořídil. Byl jsem nadšen funkcemi a možností velkého množství přizpůsobení. Vysněné hodinky umožňovaly spojit několik aktivit do jedné „multisport“. Několikrát se mnou absolvovaly Duathlon (5km běh – 29km horské kolo – 2,5km běh). Hodinky bych měl asi do dneška, ale jsem hračička a začaly mě lákat nové funkce.
Garmin Fenix 5X Plus
Proto jednoho dne jsem opět rozbil prasátko a pořídil si v té době vrcholný model Garmin Fenix 5X Plus. Hlavně jsem chtěl mobilní platby, které mě hodně lákaly. Nakonec se ukázalo, že tato funkce u mě není až tak moc preferovaná, jelikož při placení musíte z rychlého menu vybrat že chcete platit, pak zadat PIN a až následně můžete zaplatit. Garmin uvádí, že není třeba zadávat PIN při každé platbě, ale mě to vyzývalo vždy. Asi proto, že hodinky nosím volněji na ruce a to se jim nelíbí. Proto stále preferuji mobilní platby mobilem, kde pro autentifikace stačí otisk prstu a je to. Mapy v hodinkách jsem naopak bral jako doplňkovou funkci a opak se stal pravdou. Tuto funkci využívám velice často. Jakmile chci prozkoumat novou trasu, naplánuji si ji na mapy.cz a následně nahraji přes Garmin Connect do hodinek. Pak stačí před spuštěním aktivity navigovat po trase a hodinky pak ukazují kolik zbývá km do cíle, kolik kopců mě ještě čeká, délka jednotlivých stoupání… Je toho spousta a zapomněl jsem, že to i umí navigovat 😊. Toto je funkce, bez které bych už hodinky nechtěl.
Závěr
Toto je celá má anabáze s hodinkami. Za dobu co běhám jsem si tedy několikrát položil vždy stejnou otázku „Jaké hodinky použít na běh???“ vždy vyšla jiná odpověď. Pro začátek určitě stačí mobil, nebo dnes už i se nejdou levné hodinky s GPS cca kolem 2500 – 3000 Kč. Pokud to ale myslíš se sportem vážněji vyplatí se určitě zainvestovat větší peníze. Skoro pořád tu píšu jen o Garminu, ale určitě stojí za to se kouknout i po jiných značkách POLAR, SUNNTO. Polary jsou velice dobré ve vyhodnocování všech možných sportovních metrik, ale chybí jim některé funkce, co mají Garminy. SUNNTO vše zabilo ukončením Movescount. O tom ale asi až další článek. Je tedy na každém co od hodinek čeká. Nedá se tedy poradit jednoznačně.
Přemýšlím, Pavle, kdy to mohlo být – ta doba, kdy jsi u běhu nemohl mluvit… A teď to vidím, bylo to v době před 3-4 hodinkami. Tak to já mám plný nárok se zadýchávat. Mám totiž teprve druhé 🙂
No bylo to cca kolem roku 2015 🙂
Mám garminy X6 a jsem spokojen 😊
To bych byl taky velice spokojen
No já jsem ze začátku běhal s turistickou navigací v ruce. Pak jsem to vytunil s hodinkami z Lidlu kde mi to měřidlo tep a kroky. A skončil jsem u Fenix 3 Grey které mám už asi 8 let a jsem stále spokojen.