24. 8. 2023 Od Pavel Czylok 0

MoravaRUN 2023

Na víkend 18. – 20.8. 2023 byl naplánován štafetový závod MoravaRUN 2023. Od prvního ročníku se tohoto závodu účastním osobně. Jedná se o štafetový závod, který začíná u pramene řeky Moravy v Dolní Moravě na sportovním hřišti. Tento ročník jsme postavili tým z členů SPK a skupiny Běháme v Třinci. Náš devíti členný tým tvořili: Zuzana Kovalčíková, Karin Brozdová, Pavel Czylok, René Kaleta, Ladislav Czylok, Standa Kollert, Jan Šlachta, Roman Kubisz, Martin Žuk. Odjez z Českého Těšína byl ve 12:00 a jeli jsme dvěma auty.

Tento závod má 270 km a jednotlivé úseky mají cca kolem 10 km, některé jsou kratší. Celkem tento rok bylo k dispozici 29 úseků, na kterých jsme se vždy střídali po jednotlivých úsecích. Každý člen štafety běžel 3 úseky a dva museli běžet čtyři. Celý závod byl naplánován podél řeky Moravy krásnou krajinou. Za víkend jsme tedy absolvovali trasu z Dolní Moravy (kousek od stezky v oblacích), až na jižní Moravu (Lanžhot) v délce 270 km. Závod končil v Lanžhotu na fotbalovém hřišti, kde bylo připraveno občerstvení, after party a večer letní kino s filmem Zátopek. Předávací místa byla jak někde v poli kukuřice, tak v areálech krásných zámků (Kroměříž, Strážnice…), nebo na břehu Baťova kanálu.

Tento ročník byl opět velice horký a tím i dost fyzicky náročný. Podávat výkon a k tomu se nějak rozumně chladit bylo obtížné. Někteří běželi bez trička, ale i tak po doběhu každý byl mokrý, jak by vylezl ze sprchy. Hned po doběhu bylo třeba co nejrychleji se převléknout a vyrazit na další předávku. Musím pochválit všechny, že ze sebe každý vydal maximum možného i nemožného. Jako kapitán týmu jsem začínal závod první etapou v 18:00 hod., která byla lehce zvlněná a zakončena sjezdovkou. Úsek měřil 9,8 km s převýšením 400 m. V plánu bylo zdolat tento úsek v čase 54 min což se mi naštěstí povedlo a výsledný čas byl 53:47 tempem 5:29 min/km. Dobíhal jsem ještě za světla. Další úseky se již běžely v noci kromě druhého. Ten se dobíhal za soumraku. Během závodu jsme vždy střídali všechny členy daného auta a předali pak štafetu druhému autu. Tím vznikl menší časový polštář na odpočinek. V noci jsme se snažili vždy na chvíli prospat, ale moc to nešlo. První spánek jsem měl cca asi 1 hod. s tím, že jsem se pořád budil, jak se na předávce lidé střídali a mluvili. Během sobotního dne bylo velice teplo cca 33 C ve stínu, ráno byla rosa a první kilometry bylo v botách, jak kdyby člověk běžel potokem. Karin při poslední předávce ani nevěděla, že mi předala štafetu, jak byla dezorientovaná. Poslední úsek měl jen 6,3 km po rovině, což si každý řekne, jéé to je pohoda. Ale opak je pravdou, odpočítával jsem každý kilometr. V cíli jsem odpadl jak shnilá švestka a dobrých 10 min jsem ležel na zemi a snažil se vzpamatovat. Nakonec jsem prolomil magickou hranici tempa 5 min/km. Výsledné tempo bylo tedy 5:04 min/km 😊. Závod jsme tedy odběhli za 21:14:00 hod. Což vyšlo průměrné tempo na 4:56 min/km. Celkově jsme skončili na sedmém místě z 41 týmů a v kategorii A na 4 místě. Na třetí tým jsme ztráceli víc jak hodinu.

Závěrem chci poděkovat celému týmu za úžasnou atmosféru, neskutečné výkony a velké vystoupení z komfortní zóny u všech. Kdo podobný závod nezažil netuší asi o čem píšu. Jen krátce. Každý během závodu je x-krát propocený, sprcha až v cíli, horko, nedostatek spánku, řízení auta a pak rovnou běh, moc se nedá jíst, i když jsem chtěl jíst a pít, jelikož hlava říkal musíš, tak to prostě nešlo a toto měl skoro každý….

Děkuji taky všem organizátorům a dobrovolníkům, kteří vytvořili úžasnou atmosféru závodu a rok od roku se úroveň zvedá. Těšíme se už na další ročník.