10. 5. 2024 Od Pavel Czylok 0

PERUN SKYMARATHON 2024

V sobotu 27. dubna 2024 se na území České republiky uskutečnil devátý ročník PERUN – Mistrovství v SkyMaratonu, jedná se o prestižní závod, který představuje jednu z nejtěžších výzev pro běžce v terénu v České republice. Startovní pole čítalo 220 odvážlivců, kteří se odvážili postavit tvrdému profilu trati a nástrahám přírody.

Trasa závodu odstartovala v malebných Oldřichovicích pod Javorovým vrchem, kde se nachází parkoviště pod lanovkou, které sloužilo nejen jako výchozí bod závodu, ale také jako zázemí pro support a organizátory. Týden před startem překvapilo účastníky nepříznivé počasí, kdy na vrcholcích hor napadlo přibližně 20 cm sněhu. I v den závodu se sníh držel a na některých úsecích tvořil další výzvu pro běžce.

První úsek trasy vedl seběhem do Gutů, kde byla umístěna první občerstvovačka. Následoval další náročný úsek – výběh na Velký Javorový přes Podgrůň a Gutské sedlo. Vrchol Velkého Javorového byl částečně pokryt sněhem, což zvyšovalo náročnost běhu. Seběh do Řeky pak přinášel technicky náročné pasáže korytem potoka přes balvany, vodu a překážky v podobě padlých stromů.

Po občerstvení v Řece se běželo pod lanem na Příslop, kde byla otočka, a následoval nekompromisní seběh po rozbahněné sjezdovce. Následně se závodníci vydali opět na stoupání na Javorový, tentokrát přes Šindelnou, kde se na hřebenu držel sníh, který rychle roztával a místy vytvářel bahenní lázeň.

V Tyře, dalším bodu na trati, byla další občerstvovačka a umožněn support. Odtud pokračovala trasa na Ostrý a poté dolů do Košařisk, kde byla další otočka. Z Košařisk se opět stoupalo na Ostrý, tentokrát na sedlo pod Ostrým, a následovala cesta dolů na Kozinec, kde se závodníci mohli občerstvit a doplnit zásoby vody.

Z Kozince trasa pokračovala dolů do Oldřichovic, kde se nacházela poslední občerstvovačka, a následovalo poslední stoupání na Javorový. Nejprve se zde šlo turistickou cestou po zelené, a pak následovalo závěrečné GRANDE FINÁLE, úsek vedený černou sjezdovkou, který přinesl závodníkům poslední nejprudší stoupání a pak už jen seběh do cíle po sjezdovce.

Závod byl však nejen fyzickou výzvou, ale i psychickým testem pro všechny účastníky. Mnozí se potýkali s křečemi, které se objevily již v průběhu závodu a doprovázely je až do cíle. I přes tyto nástrahy však závodníci dali do závodu všechno a odměnou jim byl nejen pocit uspokojení po překonání tak náročného úseku, ale i radost ze sportovního výkonu.

Níže je tabulka s mezičasy našich přátel, kterou vypracoval Tomáš Ryška. Chtěl bych mu touto cestou velmi poděkovat za čas věnovaný podrobné statistice.

Výsledky

Tabulka výsledků s mezičasy
Možnosti sdílení příspěvku:
error
fb-share-icon